Skip to content

Trinity School Extra Curricular Activities

Day Activity Year(s) Time Venue
Monday Christian Union All Lunchtime Chaplaincy, The Living Room
Monday Chaplaincy drop in All Break Chaplaincy
Monday Chaplaincy Reflection Time All Lunchtime Chaplaincy, The Chapel
Monday AKI – Art Club 7 15:15 – 16:15 Art 1
Monday Art, JGI & MRY KS4/5, Art/Photograph only, STUDIO TIME KS4/5 15:15 – 16:15  Art 2
Monday GCSE Higher/Cross-Over/Foundation Revision 11 15:10 – 16:00 Maths Department
Monday Chess Club All 15:05 – 16:00 Chapman Library
Monday A-Level Maths Revision   15:10 – 16:00 MA6
Monday Music Club All 15:15 – 16:15 Music Corridor
Monday Orchestra All 15:15 – 16:15 Mu1
Monday A-Level Geography, drop in   15:05 – 16:10 HU2
Monday Workshop with Mr Armstrong 11 15:15 – 16:15 TE7
Monday Competition Gymnastics All 15:05 – 16:05  Sports Hall
Monday Boys Swimming 7, 8, 9 15:05 – 16:00 Leisure Centre
Monday Netball 7 15:05 – 16:05 Sports Hall
Monday Sparx Support 7 – 11 15:15 – 16:00 IT1
Monday Badminton 7 – 11 15:05 – 16:00 Sports hall
Monday Textiles Gang/ Catchup/ Homework/ Textiles Workshop All 15:15 – 16:15 TE3
Tuesday Choir 7 12:30 – 13:00 Mu1
Tuesday U Dance All 08:00 – 08:25 Sports Hall
Tuesday Girls Swimming 8, 9, 10, 11 15:05 – 16:00 Leisure Centre
Tuesday Netball 9, 10, 11 15:05 – 16:05 Sports Hall
Tuesday Hockey 8, 9, 10, 11 15:05 – 16:05 Sports Hall
Tuesday Boys Football 7, 8, 10 15:05 – 16:05 Carliol
Tuesday Dungeons & Dragons Club All 15:05 – 16:35 146
Tuesday Culture Club 7, 8 15:15 – 16:15 Library
Wednesday Quiet Reading All Lunchtime Library
Wednesday GCSE Maths Revision 10, 11 15:10 – 16:00 Dining Hall
Wednesday Netball 8, 9, 10, 11 15:05 – 16:05 Sports Hall
Wednesday Girls Swimming 7 15:05 – 16:05 Sports Hall
Wednesday Basketball 10, 11, 12, 13 15:05 – 16:05 Carliol
Wednesday Trampolining 7, 8 15:05 – 16:00 Sports Hall
Wednesday Parkour All 15:05 – 16:05 Sports Hall
Wednesday Chemistry A-Level support sessions 13 15:15 – 16:00 SC3
Wednesday PMC, RBR & JGI – KS4/5 Art/Photography, STUDIO TIME   15:15 – 16:15 Art 1
Wednesday Dungeons & Dragons Club All 15:05 – 16:35 146
Wednesday Year 11 Composition 11 15:15 – 16:15 Mu1
Wednesday Textiles Gang/ Catchup/ Homework/ Textile Workshop All 15:15 – 16:15 TE3
Wednesday Gardening Club All 15:15 – 16:00 Cleaning Office, Humanities Corridor
Wednesday Physics for Combined Science 11 15:15 – 16:15 Sc1
Thursday Chaplaincy Reflection Time All Lunchtime Chaplaincy, The Chapel
Thursday Ukulele Club 7 Lunchtime MU3
Thursday Choir All 15:15 – 16:15 MU1
Thursday Textiles Gang/ Catchup/ Homework/ Textile Workshop All 15:15 – 16:15 TE3
Thursday Chemistry Revision 11 15:15 – 16:15 SC3
Thursday Hockey 7 15:05 – 16:05 Sports Hall
Thursday Rugby 7, 8, 9, 10 15:05 – 16:05  Carliol
Thursday Girls Football 8, 9, 10, 11 15:05 – 16:05 Sports Hall
Thursday Art, MRY – KS4/5 Art Photography Only, STUDIO TIME 10, 11, 12, 13 15:15 – 16:15 Art2
Thursday Dungeons & Dragons Club All 15:05 – 16:05 146
Thursday Rap Club All 15:05 – 16:05 MU3
Friday Wellbeing Activities All Lunchtime Chapel & Living Room
Friday Ukelele Club 8 Lunchtime MU3
Friday Art, MRY – KS4/5 Art Photography Only, STUDIO TIME 11 15:15 – 16:15 Art 2
Friday Chemistry A-Level support sessions 13 15:15 – 16:00 SC3
Friday Chaplaincy drop in All Break Chaplaincy
Friday Chaplaincy activity sessions – see noticeboard/student bulletin for details All Lunchtimes Chaplaincy, The Living Room
Friday Music Production Club All 15:15 – 16:15 MU1
Friday Creative Writing KS4/5 15:20 – 16:30 Chapman Library
Friday Girls Football 7 15:05 – 16:05 Sports Hall
Friday Dance 7, 8, 9 15:05 – 16:05 Sports Hall
Friday Trampolining All 15:05 – 16:00 Sports Hall
Skip to content